National

Perth local government elections wrap

Perth local government elections wrap

PERTH’S biggest council has made history, with Mark Irwin becoming Stirling’s first popularly elected mayor.

The incumbent had a nervous three-hour wait for results to be officially announced but need not have worried, having secured nearly 40 per cent of the 38,018 votes.

Mr Irwin told the crowd gathered at the City of Stirling administration building he was humbled and thankful for the result.

“I’m very excited for the future of Stirling and hopefully after tonight we will have a strong team going forward,” he said.

Despite an influx of in-person ballot papers lodged today, only 26 per cent of ratepayers voted in the historic election, which was the first time the City’s mayor was chosen by residents.

Cr Elizabeth Re was the next most popular choice with 23 per cent of votes and Cr Adam Spagnolo, whose campaign signage was prolific throughout the City, won 18.5 per cent.

Former mayor Terry Tyzack received 9.25 per cent, followed by Cr David Lagan with 5.85 per cent and newcomer Sanjeev Gupta on 4.11 per cent.

Stirling results:

Mayor: Mark Irwin

Balga ward: Keith Sargent

Coastal ward: Felicity Farrelly

Doubleview ward: Stephanie Proud

Hamersley ward: Chris Hatton and Karlo Perkov

Inglewood ward: David Lagan

Lawley ward: Joe Ferrante

Osborne ward: Lisa Thornton

Melville has a new a Mayor with George Gear defeating long-time incumbent Russell Aubrey last night.

Mr Gear captured 42.28 per cent of the votes ahead of Mr Aubrey (29) and councillor Katy Mair (28.72 per cent).

Mr Aubrey had been Mayor for 12 years after he replaced Mair, who was Mayor for the previous 12 years.

Melville results:

Mayor: George Gear

Applecross-Mt Pleasant ward: Nicholas Pazolli

Bateman-Kardinya-Murdoch ward: Duncan Macphail

Bicton-Attadale-Alfred Cove ward: Glynis Barber

Bull Creek-Leeming ward: Matthew Woodall

Central ward: Margaret Sandford

Palmyra-Melville-Willagee ward: Tomas Fitzgerald

About 23 per cent of Joondalup electors returned their postal ballots, where four councillors retained their seats and there will be two new faces.

Returning councillors include Tom McLean for the North Ward, Russell Poliwka in Central, Nige Jones in North-Central and John Logan in South-East.

Newcomers are John Raftis in the South-West Ward and Suzanne Thompson in the South Ward.

Joondalup results: 

Central ward: Russell Poliwka

North ward: Tom McLean

North-central ward: Nige Jones

South ward: Suzanne Thompson

South-east ward: John Logan

South-west ward: John Raftis

In Wanneroo, about 22 per cent of electors returned their ballots, with more than two thirds voting to keep Tracey Roberts as mayor.

Three councillors retained their seats – Natalie Sangalli in the North Coast Ward, Frank Cvitan in Central and Brett Treby in South.

Former coastal ward councillor Glynis Parker won one of the vacant South Ward seats, and three new faces elected on Saturday are Chris Baker in North Coast, Jacqueline Huntley in Central and Vinh Nguyen in South.

Wanneroo results: 

Mayor: Tracey Roberts

Central ward: Jacqueline Huntley and Frank Cvitan

North Coast ward: Chris Baker and Natalie Sangalli

South ward: Glynis Parker, Brett Treby and Vinh Nguyen

Bassendean Mayor Renee McLennan and former mayor John Gangell join two fresh faces on the council.

Cr McLennan, who recorded 2661 votes, will need her fellow councillors to vote for her to remain as Mayor at Tuesday’s induction meeting.

Both Bassendean resident Hilary MacWilliam (1839 votes) and Cr Gangell (1779) will serve a four-year term.

Pararoo soccer player Chris Barty, who finished fourth with 1520 votes, will serve a two-year term following the resignation of Cr Melissa Mykytiuk.

Bassendean councillors: 

Renee McLennan

John Gangell

Hilary MacWilliam

Chris Barty

A newcomer has been elected onto Bayswater Council while four existing councillors retained their seats.

Morley resident Steven Otsazewskyj, who also ran in the 2017 election, recorded 1740 votes for Central ward.

Long-time councillor Sally Palmer came second in the Central ward count with 1499 votes to retain her spot.

Current South ward councillor Catherine Ehrhardt and North ward councillor Michelle Sutherland recorded landslide wins to remain on council for four years.

Mayor and West ward councillor Dan Bull was re-elected unopposed last month but would be vying for his fellow councillors’ votes to keep the mayoral position at tonight’s council meeting.

Bayswater results:

Central ward: Steven Otsazewskyj and Sally Palmer

North ward: Michelle Sutherland

South ward: Caroline Ehrhardt

West ward: Dan Bull

Fremantle results:

Beaconsfield ward: Geoff Graham

City ward: Rachel Pemberton

East ward: Su Groome

Hilton ward: Frank Mofflin

North ward: Bryn Jones

South ward: Marija Vujcic